Masz pytania? Napisz:

serwis@smspozyczka.com.pl

bok@smspozyczka.com.pl

Menu

Czy można rozwiązać problem ze spłaceniem swojej pożyczki?

Coraz częściej, ze względu przede wszystkim na dostępność tego rodzaju produktów, pożyczki stają się niezobowiązującą gotówką, którą można uzyskać w dosłownie kilka minut. Reklamy emitowane w zasadzie we wszystkich możliwych mediach ten trend i takie myślenie jedynie potwierdzają. Każdy z nas również jest w stanie znaleźć cel, na jaki chętnie spożytkowałby dodatkowe kilka tysięcy złotych. Tym bardziej, jeśli pieniądze na swoim koncie możesz mieć już w kilkanaście minut od złożenia wniosku o pożyczkę. Trzeba być jednak mocno ostrożnym przy podejmowaniu decyzji o zadłużeniu się – nawet niewielkim, ponieważ może się ono okazać jedynie całą masą niepotrzebnych kłopotów.
Na pożyczki najczęściej decydujemy się ze względów losowych – kiedy wypadnie nam nagła, bardzo droga wizyta lekarska czy ingerencja dentystyczna, kiedy mieszkanie wymaga natychmiastowego remontu, samochód trzeba wymienić na lepszy, zepsuje się sprzęt RTV lub AGD, nie mamy na wycieczkę klasową dla młodszego dziecka czy obóz letni dla starszego, kiedy chcemy wyjechać wreszcie na wakacje, kiedy chcemy rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć nowe kwalifikacje na kursach dodatkowych – powodów jest tyle, ilu jest ludzi i każdy wydaje się być dobrym, aby skorzystać z szybkiej pożyczki. Obniżenie minimalnego wieku pożyczkobiorców w wielu firmach spowodowało, że zadłużają się coraz młodsze osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, w jakiej się przez to znajdują. Wśród jednych z częściej korzystających z usług firm pożyczkowych klientów znajdują się również osoby starsze, też nie zawsze mogące sprostać jednej, sporej do spłacenia naraz, racie.
Zdarzają się również osoby zaciągające kolejne pożyczki, aby spłacić swoje poprzednie zadłużenia czy długi w innych firmach. To jednak jeden z najczarniejszych scenariuszy, ponieważ tego typu sytuacja wydaje się niemal nie mieć końca, a zapętlenie się w kolejnych długach niektórych przyprawia o nieprzespane noce. Takie sytuacje dotychczas zdarzały się na tyle często, że firmy pożyczkowe postanowiły znaleźć rozwiązanie dla swoich klientów i jednocześnie dla siebie – w końcu to obu stronom zależy w takich chwilach na dojściu do porozumienia i znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Zadłużeni w innych firmach ludzie dostają kolejne pożyczki ze względu na ułatwienia, jakie wiele firm wprowadza dla zminimalizowania formalności – chodzi oczywiście o pożyczki bez zaświadczenia o zarobkach czy pożyczki bez BIK.

Opcja pierwsza: odroczenie albo przedłużenie spłaty pożyczki

Wśród jednego z pierwszych rozwiązań, jakie proponują firmy pożyczkowe swoim klientom z problemami finansowymi, jest właśnie wydłużenie terminu spłaty, czyli danie klientowi jeszcze trochę czasu na zdobycie odpowiednich środków pieniężnych. Nie ma tu jednak ustalonych odgórnie reguł, każdy pożyczkodawca kieruje się swoimi wewnętrznymi regulaminami i do nich się stosuje. Terminy odroczenia spłaty mogą więc być najróżniejsze, najczęściej jednak rozwiązywane są indywidualnie, po zgłoszeniu się nieszczęśnika do biura obsługi klienta. Zgodnie z polityką konkretnej firmy dopuszczalne jest jednorazowe lub wielokrotne odraczanie spłaty zadłużenia. Aby móc skorzystać z takiej opcji, trzeba jednak zgłosić się odpowiednio wcześnie, to znaczy zdecydowanie przed upłynięciem ostatecznego terminu, ponieważ wtedy z automatu naliczane są dodatkowe opłaty, a dyskusja na temat odroczenia spłaty jest niemożliwa. Trzeba też wiedzieć, że jeśli korzystałeś z promocyjnych warunków i nie powiadomisz o chęci przedłużenia terminu spłaty, firma ma pełne prawo do odstąpienia od korzystniejszych warunków i przeliczenia pożyczki raz jeszcze, według standardowego cennika, honorowanego przez firmę.
Ma się rozumieć, że dobra wola firm pożyczkowych nie jest bezpłatna. Dodatkowe koszty, jakie będziesz zmuszony ponieść z tego tytułu, są najczęściej liczone procentowo od wysokości pożyczonej kwoty oraz od tego, ile więcej czasu będziesz potrzebować na spłacenie swojego zobowiązania względem pożyczkodawcy. Zwykle firmy dają możliwość przedłużenia spłaty od siedmiu, przez czternaście do nawet trzydziestu dni kalendarzowych. Zdarzają się sytuacje oraz firmy umożliwiające przedłużenie terminu o jeszcze raz taki sam czas, jaki był brany początkowo pod uwagę. Możliwości, jakie posiadasz jako konsument korzystający z konkretnego produktu, znajdziesz dokładnie opisane w swojej umowie pożyczkowej. Jeśli jednak nie znajdziesz żadnych dodatkowych zapisów w umowie, nie mamy dobrych wieści – czeka cię zapłacenie kar związanych ze spóźnieniem w spłacie swojego zobowiązania względem pożyczkodawcy.

Opcja druga: refinansowanie pożyczki

Nie dla każdego refinansowanie pożyczki wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, jeśli brać pod uwagę fakt, że w tym rozwiązaniu kluczem jest zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Dla większości konsumentów jest to w zasadzie jednoznaczne z powiększeniem swojego zadłużenia, zamiast ze zlikwidowaniem problemu. Spirala zadłużenia jednak jakby nie obowiązuje w tym konkretnym przypadku, ponieważ kolejna pożyczka zaciągana jest w tej samej firmie, w której klient posiada swoje długi. Pożyczkodawca dostaje w ten sposób pieniądze, na których mu zależy, a wykorzystuje do tego swojego partnera finansowego. Efektem takiego rozwiązania jest pozbycie się zalegającej spłaty, pojawia się jednak w miejsce starego – nowe zobowiązanie, tym razem zaciągane na rzecz nowego, współpracującego z wcześniejszym, pożyczkodawcą. Jeśli chcesz skorzystać z takiego rozwiązania, musisz to również zgłosić odpowiednio wcześnie, zanim upłynie ostateczny termin spłaty twojej pożyczki. To o tyle dobre rozwiązanie, że dzięki niemu możesz zyskać nawet kilka kolejnych miesięcy na zorganizowanie odpowiednich funduszy na pokrycie długu. Tutaj jednak również nie spodziewaj się darmowej pomocy – przejście z jednej firmy do drugiej związane jest zawsze z dodatkowymi kosztami, jeszcze zanim rozpocznie się odliczanie do kolejnego deadline’u. W tym wypadku nie jest to najlepsze rozwiązanie, a jedynie rodzaj półśrodka, za pomocą którego można próbować sobie radzić.

Opcja trzecia: pożyczka ratalna

Chyba jednym z najlepszych dla spóźniającego się ze splata zobowiązania pożyczkobiorcy jest prośba o rozłożenie swojego zadłużenia na mniejsze, miesięczne raty, których spłacenie nie powinno być aż tak dużym obciążeniem finansowym dla domowego budżetu. Klientów najbardziej kusza oferty szybkich pożyczek, to one są również najatrakcyjniejsze, ale i z drugiej strony – jeśli nie posiada się odpowiednich środków pieniężnych – najtrudniejsze do jednorazowej spłaty. Rozłożenie zadłużenia na raty nie jest więc mile widziane przez same firmy, zgadzają się więc na takie rozwiązanie najczęściej dopiero w ostateczności. To zawsze jednak tylko dobra wola firmy, jeśli idzie na tak duże dla niej ustępstwa. Po raz pierwszy w historii polskich szybkich pożyczek na takie rozwiązanie przystała firma Vivus, a reszta konkurentów, widząc w tym szansę na pozyskanie kolejnych klientów, poszła w jej ślady. Gwarancją sukcesu w takich sytuacjach jest dojście do porozumienia z przedstawicielami danej placówki.

Opcja czwarta: konsolidacja zadłużenia

To jedna z wygodniejszych i jednocześnie bezpieczniejszych rozwiązań na spłacenie zadłużenia, z którego korzystają przede wszystkim osoby posiadające kilka różnych długów w różnych firmach. Szanse samodzielnego spłacenia takich zobowiązań jest zwykle bardzo niewielkie, dlatego warto posłużyć się sprytnymi narzędziami do naprawiania takich właśnie trudnych sytuacji losowych. Skonsolidowanie długu oznacza jego zsumowanie i raz jeszcze podzielenie na sensowne i możliwe do spłaty przez klienta raty. Nie skorzystasz jednak z pieniędzy takiej pożyczki – wszystkie środki są od razu bezpośrednio przekazywane na konto wierzycieli, niecierpliwie oczekujących na spłatę zadłużenia. Zdarza się jednak, że pożyczka konsolidacyjna jest zaciągana w kwocie nieco wyższej, niż posiadane długi i w takich sytuacjach zawsze nieco pieniędzy zostaje na koncie samego zainteresowanego.