Masz pytania? Napisz:

serwis@smspozyczka.com.pl

bok@smspozyczka.com.pl

Menu

Umowa pożyczki – co powinna zawierać?

Nie ważne, skąd pożyczamy pieniądze, ta transakcja powinna dobrze udokumentowana. Wtedy nie będzie żadnych problemów przy spłacie oraz innych działaniach związanych z pożyczką. Najlepszą metodą udokumentowania będzie pisemna umowa, która powinna zawierać kilka rzeczy. Co musi się znaleźć w takim dokumencie?

Strony i przedmiot umowy oraz podpisy

W każdej umowie pożyczki powinny się znaleźć informacje dotyczące pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. W tym przypadku potrzebne są dane z dowodów osobistych. Jeśli pożyczkodawcą jest instytucja pozabankowa, należy podać jej pełną nazwę, adres oraz numery takie jak NIP, KRS i REGON. Zwykle dana marka jest częścią większej spółki i to właśnie jej dane powinny widnieć na umowie. Ważny jest też przedmiot umowy, czyli kwota pożyczki, czas spłaty oraz koszt pożyczki. Na dokumencie powinny też widnieć podpisy obu stron, które oznaczają, że wszystkim znane są warunki umowy. Po jej podpisaniu nabiera ona mocy prawnej.

Warunki umowy

W umowie musi się pojawić czas trwania umowy oraz koszty pożyczki. Istotne są też zasady dotyczące terminu zwrotu, czyli dokładne informacje, w jaki sposób oddajemy pieniądze. Część firm może również zawrzeć dodatkowe informację o dodatkowym zabezpieczeniu spłaty. W umowie powinny też być informacje, czy możliwa jest wcześniejsza spłata pożyczki oraz na jakich warunkach można ten termin przedłużyć. Ważne są informacje dotyczące nieterminowej spłaty, odstąpienia od umowy, jej wypowiedzenia oraz reklamacji.